אבחונים // אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי הוא אבחון אשר משלב בין הערכה פסיכולוגית של מאפיינים רגשיים, ובין הערכה דידקטית של יכולות שונות בתחום הלמידה, לרבות מיומנויות של קשב וריכוז.

על פי רוב,  העברה של אבחון פסיכודידקטי מתפרסת על פני שתיים או שלוש פגישות, בנות שעות ספורות כל אחת.

באבחון עצמו נעשה שימוש בכלי אבחון רבים, אשר מותאמים ליכולות הספציפיות של הנבדק, לקשייו, ולגילו. 

 

חוות הדעת הנמסרת בסופו של התהליך האבחוני כוללת התרשמות ממאפיינים רגשיים שונים, הערכת משכל, והערכה של  יכולות למידה שונות- מיומנויות גרפומוטוריות, כישורי זיכרון, מיומנויות שפה שונות, כישורים בתחום החשבון, ועוד.

בסופה של חוות הדעת ניתנות המלצות לבירורים אפשריים נוספים ולדרכי טיפול, והמלצות לבית הספר או למסגרת חינוכית או לימודית אחרת לסיוע ולהתאמות בדרכי למידה והיבחנות. 

 

הפניה לעריכת אבחונים פסיכודידקטים עלתה מאוד בשנים האחרונות, בעקבות מודעות הולכת וגוברת לקיומן של לקויות למידה, ולקשיים בקשב ובריכוז. מודעות זו מאפשרת כיום לילדים, בני נוער ומבוגרים רבים, אשר בעבר קשייהם הובנו כביטויים של "עצלנות", או "חוסר התאמה",  למשש את עצמם טוב יותר בלמידה ובתפקוד במסגרות שונות.

לצד זאת, כפסיכולוג, חשוב לי שיחד עם תשומת הלב לקשיים השונים, חוות הדעת האבחונית תשקף גם את היכולות והכישורים היחודיים של הנבדק. הערכה מקיפה וכוללת שכזו יכולה לאפשר שימוש מושכל ומיטבי בתוצאות באבחון, ובהמלצות ובהתאמות אשר מתלוות אליו. 

ניתן לפנות אלי בכל בקשה או רצון להתייעץ:

052-5353850

finkelmanhaim@gmail.com

רחוב פנקס 4, תל אביב,